سيستم مديريت محتواي ياس/دفتر امام جمعه بخش چترود  

مطالب

خانه مشهور لیست اضافه

فرهنگ و انديشه / گنجينه فاطمه بنت الحسن(ع) مادر باقرالعلوم(ع)

فرهنگ و انديشه / گنجينه فاطمه بنت الحسن(ع) مادر باقرالعلوم(ع)

زبده زمن
آن ماه كه دختر حسن بود معصومه و زُبده زَمن بود
معصومه و زُبده زَمن بود معصومه و زُبده زَمن بود

تاريخ پر فراز و نشيب اسلام، بزرگان بسياري را به عالم انسانيّت شناسانده است. اين بزرگان كه در منظر اهل معرفت، قدر و منزلتشان روشن است؛ فرزانگان و پرچمداران هدايت و راستي اند؛ كساني كه از سرچشمه جوشان معرفت اهل بيت(ع) سيراب شده اند.

آنان كه در سپيده هاي سحر، زمزمه معرفتشان عرشيان را شيفته خلوص و صفايشان مي نمود و در خلوت شبهاي تارِ زندگي، اوج رضا و معنويتشان ملائكه را به تحسين وا مي داشت و شبانگاهان مزرعه خلوصشان را با اشك آبياري مي كردند. آنان كه گرد مكروهي نگشته و در چشمه زمزم معرفتشان صدها كرامت جوشيده است.

نظرات: 0 بازدید شده: 1025 مرتبه ارسال شده توسط: مدیر در تاریخ: 1388.10.29 بیشتر بخوانید

فرهنگ و انديشه / گنجينه فاطمه بنت‏الحسن(ع) مادر باقرالعلوم(ع)

فرهنگ و انديشه / گنجينه فاطمه بنت‏الحسن(ع) مادر باقرالعلوم(ع)
زبده زمن

آن ماه كه دختر حسن بود معصومه و زُبده زَمن بود1
معصومه و زُبده زَمن بود1 معصومه و زُبده زَمن بود1
تاريخ پر فراز و نشيب اسلام، بزرگان بسياري را به عالم انسانيّت شناسانده است. اين بزرگان كه در منظر اهل معرفت، قدر و منزلتشان روشن است؛ فرزانگان و پرچمداران هدايت و راستي‏اند؛ كساني كه از سرچشمه جوشان معرفت اهل بيت(ع) سيراب شده‏اند.

آنان كه در سپيده‏هاي سحر، زمزمه معرفتشان عرشيان را شيفته خلوص و صفايشان مي‏نمود و در خلوت شبهاي تارِ زندگي، اوج رضا و معنويتشان ملائكه را به تحسين وا مي‏داشت و شبانگاهان مزرعه خلوصشان را با اشك آبياري مي‏كردند. آنان كه گرد مكروهي نگشته و در چشمه زمزم معرفتشان صدها كرامت جوشيده است.

نظرات: 0 بازدید شده: 1128 مرتبه ارسال شده توسط: مدیر در تاریخ: 1388.10.29 بیشتر بخوانید

سيره امام محمد باقر (عليه‌السلام)

سيره امام محمد باقر (عليه‌السلام)

ديباچه

شکافنده‌ علوم و دانش‌ها, پنجمين اختر فروزان آسمان امامت، هفتمين گوهر عرش عصمت، و تبيين کننده علوم اسلام, امام محمد باقر (عليه‌السلام) امامى هستند که همانند ديگر اجداد طاهرينش تمامى لحظات عمر با برکتشان در راه ارشاد و هدايت انسان‌ها سپرى شد. امامى که از زمينه‌سازي‌هاى پدر بزرگوارشان امام سجاد (عليه‌السلام) در راستاى معرفى مکتب تشيع، و مبارزه با طاغوت‌ها و انحرافات، بهره‌بردارى بسيار کردند و با تربيت شاگردان برجسته و تبيين فقه ناب اهل بيت (عليهم‌السلام) بزرگترين قدم را براى شناسايى تشيع و مکتب اهل بيت (عليهم‌السلام) برداشتند.

نظرات: 0 بازدید شده: 1098 مرتبه ارسال شده توسط: مدیر در تاریخ: 1388.10.29 بیشتر بخوانید

زندگي امام باقر (ع)

زندگي امام باقر (ع)

السلام عليك يا اباجعفر يا محمد بن علي ايها الباقر يا بن رسول الله


تولد :
حضرت امام محمّد باقر عليه السّلام پنجمين اختر تابناك آسمان ولايت و امامت بنابر قول مشهور، در روز اوّل ماه رجب سال 57 هجرى قمرى در شهر مدينه منوره متولّد گرديدند. پدر آن بزرگوار، حضرت علىّ بن الحسين امام زين العابدين عليه السّلام و مادر آن بزرگوار فاطمه دختر امام حسن مجتبى عليه السلام بود. بنابر اين نسب شريف آن حضرت هم از جهت پدر و هم از جهت مادر به اميرالمؤمنين عليه السلام منتهى مى‏شود. القاب آن بزرگوار عبارتند از شاكر، هادى ... و مشهورترين آنها باقرالعلوم (باقر) است كه برگرفته از فرمايش رسول خدا صلّى اللَّه عليه و آله مى‏باشد كه فرمودند: يَبقُرُ عِلْمَ الدّينِ بَقْراً (يعنى او علم دين را به طور كامل شكافته و واضح مى‏كند). قد مبارك آن حضرت متوسط و خط موى باريكى در شكم داشت. موهايش مجعّد و رنگ نازنينش گندمگون بود و خال زيبايى بر بدن مقدّسش داشت. جسم مباركش باريك ميان و

نظرات: 0 بازدید شده: 1004 مرتبه ارسال شده توسط: مدیر در تاریخ: 1388.10.29 بیشتر بخوانید

چهل حديث امام محمد باقر (عليه السلام)

چهل حديث امام محمد باقر (عليه السلام)1. چه بسا شخص حريص بر امري از امور دنيا ، که بدان دست يافته و باعث نافرجامي و بدبختي او گرديده است ، و چه بسا کسي که براي امري از امور آخرت کراهت داشته و بدان رسيده ، ولي به وسيله آن سعادتمند گرديده است . بحارالانوار ، دار احياء الترا العربي ، ج 75، ص (166)


2. تو را به پنج چيز سفارش مي کنم : اگر مورد ستم واقع شدي ستم مکن ، اگر به تو خيانت کردند خيانت مکن ، اگر تکذيبت کردند خشمگين مشو ، اگر مدحت کنند شاد مشو ، و اگر نکوهشت کنند ، بيتابي مکن . بحارالانوار ، دار احياء الترا العربي ، ج 75، ص (167)

نظرات: 0 بازدید شده: 1194 مرتبه ارسال شده توسط: مدیر در تاریخ: 1388.10.29 بیشتر بخوانید

پيشواى پنجم حضرت امام محمد باقر(ع)

پيشواى پنجم حضرت امام محمد باقر(ع)
دانش امام
اخلاق امام باقر عليه السلام
امام و امويان
امام با مخالفان احتجاج مى كند
ضرب سكه ى اسلامى به دستور امام باقر عليه السلام
اصحاب امام باقر عليه السلام
شهادت امام باقر عليه السلام

پيشواى پنجم حضرت امام محمد باقر(ع)

بسم الله الرحمن الرحيم

امام ابو جعفر،باقر العلوم،پنجمين پيشواى ما،جمعه ى نخستين روز ماه رجب سال پنجاه و هفت هجرى در شهر مدينه چشم به جهان گشود. (1) او را«محمد»ناميدند و«ابو جعفر»كنيه و«باقر العلوم »يعنى «شكافنده ى دانشها»لقب آن گرامى است.

به هنگام تولد هاله يى از شكوه و عظمت نوزاد اهل بيت را فرا گرفته بود،و همچون ديگر امامان پاك و پاكيزه به دنيا آمد.

امام باقر (ع) از دو سو-پدر و مادر-نسبت به پيامبر و حضرت على و زهرا عليهم السلام مى رساند،زيرا پدر او امام زين العابدين فرزند امام حسين،و مادر او بانوى گرامى «ام عبد الله » (2) دختر امام مجتبى عليهم السلام است.

عظمت امام باقر (ع) زبانزد خاص و عام بود،هر جا سخن از والايى هاشميان و علويان و فاطميان به ميان مى آمد او را يگانه وارث آنهمه قداست و شجاعت و بزرگوارى مى شناختند و هاشمى و علوى و فاطميش مى خواندند.

راستگوترين لهجه ها و جذاب ترين چهره ها و بخشنده ترين انسانها برخى از ويژگيهاى امام باقر عليه السلام است.

گوشه يى از شرافت و بزرگوارى آن گرامى را در گزارش زير مى خوانيم:

پيامبر (ص) به يكى از ياران پارساى خود«جابر بن عبد الله انصارى »فرمود.اى جابر!تو زنده مى مانى و فرزندم «محمد بن على بن الحسين بن على بن ابيطالب »را كه نامش در تورات «باقر»است در مى يابى،بدانهنگام سلام مرا بدو برسان.

پيامبر در گذشت و جابر عمرى دراز يافت-و بعدها روزى به خانه ى امام زين العابدين آمد و امام باقر را كه كودكى خرد سال بود ديد،به او گفت:پيش بيا...امام باقر (ع) آمد.

گفت:برو...

امام باز گشت.جابر اندام و راه رفتن او را تماشا كرد و گفت:به خداى كعبه سوگند آيينه ى تمام نماى پيامبر است.آنگاه از امام سجاد پرسيد اين كودك كيست؟

فرمود:امام پس از من فرزندم «محمد باقر»است.

جابر برخاست و بر پاى امام باقر بوسه زد و گفت:فدايت شوم اى فرزند پيامبر (ص) ،سلام و درود پدرت پيامبر خدا (ص) رابپذير چه او ترا سلام رسانده است.

ديدگان امام باقر پر از اشگ شد و فرمود:سلام و درود بر پدرم پيامبر خدا باد تا بدان هنگام كه آسمانها و زمين پايدارند و بر تو اى جابر كه سلام او را به من رساندى. (3)

نظرات: 0 بازدید شده: 871 مرتبه ارسال شده توسط: مدیر در تاریخ: 1388.10.29 بیشتر بخوانید

پيدايش زمينه احياء علوم اسلامى در زمان امام باقر (عليه السلام)

پيدايش زمينه احياء علوم اسلامى در زمان امام باقر (عليه السلام)

دوازده امام معصوم در طول زندگانى خود دانشگاه اسلامى را پايه ريزى نموده و به حد اعلاى امكان خود رساندند. چهار امام معصوم اول اين دانشگاه را افتتاح نمودند كه متاسفانه با جهالت و ضلالت و جنگ‏ها و ماجراجوئى‏ها و كارشكنى‏ها و جعل احاديث و خصومت‏ها مواجه بودند و موفق به تدريس گسترده نشدند. مولاى متقيان على‏عليه السلام كه به تعبير پيامبر اكرم صلى الله عليه وآله باب مدينه علم بود (1) مى‏فرمود: «سلونى قبل ان تفقدونى‏» (2) و هر كسى سؤال مى‏كرد با اقيانوس علم و فضيلت آن حضرت مواجه مى‏شد. اما دشمنى‏ها مانع نشر علوم آن حضرت شد.

حضرات امام حسن، امام حسين و امام زين‏العابدين‏عليهم السلام هم با نيروهاى قوى، مكار و حيله‏گر مواجه بودند و در اين مدت فقط توانستند مقام عظيم خود و غصب بودن خلافت اموى را اثبات كنند. با نهضت‏سرخ حسينى، نهضت و جنبش فكرى ايجاد شد و امام زين‏العابدين‏عليه السلام در قالب راز و نياز و تعليم آن به ديگران، اين جنبش را فعال نمود.

نظرات: 0 بازدید شده: 828 مرتبه ارسال شده توسط: مدیر در تاریخ: 1388.10.29 بیشتر بخوانید

بحث كوتاهى درباره امام محمد باقر عليه السلام

بحث كوتاهى درباره امام محمد باقر عليه السلام

كليات
نام مبارک امام پنجم محمد بود . لقب آن حضرت باقر يا باقرالعلوم است ، بدين جهت که : درياي دانش را شکافت و اسرار علوم را آشکارا ساخت . القاب ديگري مانند شاکر و صابر و هادي نيز براي آن حضرت ذکر کرده اند که هريک باز گوينده صفتي از صفات آن امام بزرگوار بوده است . کنيه امام " ابوجعفر " بود . مادرش فاطمه دختر امام حسن مجتبي ( ع ) است . بنابراين نسبت آن حضرت از طرف مادر به سبط اکبر حضرت امام حسن ( ع ) و از سوي پدر به امام حسين ( ع ) مي رسيد . پدرش حضرت سيدالساجدين ، امام زين العابدين ، علي بن الحسين ( ع ) است .

نظرات: 0 بازدید شده: 929 مرتبه ارسال شده توسط: مدیر در تاریخ: 1388.10.29 بیشتر بخوانید

بررسى جايگاه علمى و تلاش هاى فرهنگى امام باقر (ع)

بررسى جايگاه علمى و تلاش هاى فرهنگى امام باقر (ع)

نگاهى به اوضاع فرهنگى - اجتماعى جامعه
امام باقر (ع) در دوره اى امامت خويش را آغاز كرد كه جامعه اسلامى در وضع فرهنگى نابه سامانى به سر مى برد و عرصه فرهنگى جامعه گرفتار چالش هاى عميق عقيدتى و درگيرى هاى مختلف فقهى ميان فرق اسلامى شده بود. فروكش كردن تنش هاى سياسى پس از واقعه عاشوراى سال 61 هجرى، همچنين شكست برخى احزاب سياسى مانند «عبداللَّه بن زبير» سبب يكپارچگى حاكميت بنى اميه شده بود و ناگزير، بسيارى از دانشمندان از صحنه سياسى دور شده بودند و حركت گسترده اى در زمينه هاى مختلف علمى با بحث و بررسى درباره مسايل گوناگون آغاز شده بود. اين رويكرد گسترده به مسايل فقهى و بحث تبادل نظرهاى علمى در اين برهه و پيدايش مكتب ها و سبك هاى مختلف علمى پس از مدت ها ركود، رونق فراوانى به بازار علم بخشيد و به واقع نقش درخشان امام در اين دوره در روشن سازى افكار عمومى دانشمندان اسلامى و به ويژه خردورزان شيعه بسيار داراى اهميت و برترى است. با ظهور امام باقر(ع)، گام مهم و به سزايى در راستاى تبيين آراء شيعه برداشته شد و جنبش تحسين برانگيزى در ميان دانشمندان شيعى پديد آمد.

نظرات: 0 بازدید شده: 862 مرتبه ارسال شده توسط: مدیر در تاریخ: 1388.10.29 بیشتر بخوانید

با امام باقر عليه‏السلام در سايه قرآن

با امام باقر عليه‏السلام در سايه قرآن
زنگار دلها
فروش دين به دنيا
درس عبرت از انسانهاي مسخ شده
محرم اسرار، خدا يا دشمنان خدا
رهبري، خارچشم دشمن
پيشتازان عرصه جهاد را دريابيد!

بدون شك سخنان معصومان و ائمه اطهار عليهم السلام هماره روشنگر معناي آيات نوراني قرآن كريم بوده است. در اين سلسله مقالات برآنيم با مشعل فروزان بيانات حضرت امام باقرالعلوم عليه السلام آسمان معرفت را بشكافيم و چندگام به حقيقت نزديك شويم.


نظرات: 0 بازدید شده: 828 مرتبه ارسال شده توسط: مدیر در تاریخ: 1388.10.29 بیشتر بخوانید
مجموع 21 پست فعال - 3 صفحه و 10 پست در هر صفحه
 
 

 
 طراحی سايت توسط شهر الکترونیک کرمان  پشتیبان رسمی سیستم مدیریتی سایت ساز دریا طراحی شده است.