سيستم مديريت محتواي ياس/دفتر امام جمعه شهرستان زرند  

مطالب

خانه مشهور لیست اضافه

سرکشی وحضور امام جمعه محترم از مراسم شب بیست ویکم ماه مباررک رمضان مساجد شهرستان زرند

ارسال شده توسط: عرببازدید شده: 15 مرتبه
دسته: گزارش تصويريتاریخ: 1400.02.16
 
همزمان با شب بیست ویکم ماه مبارک رمضان و دومین شب از لیالی قدر حجت الاسلام والمسلمین ابراهیمی امام جمعه محترم در معیت حجت الاسلام قلیزاده ریاست اداره تبلیغات اسلامی وحجت الاسلام قاسمی مدیر عامل بنیاد مهدویت شهرستان مورخه1400/02/13 با حضور در مساجد جامع،اما رضا(ع) الزهرا(س) وهیئت های بیت الاحزان وحیدریون و امامزاده حمزه شهرستان ضمن شرکت درمراسم شب قدر از چگونگی برگزاری این مراسمات سرکشی کردند.سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین ابراهیمی در مراسم شب بیست ویکم ماه رمضان امامزاده حمزه مورخه1400/02/13


اَلحَمدُ اللِه رَبِ اِلعالَمینَ الصَلاة وَالَسلامُ عَلی عَبِداللِه وَ رَسُولِهِ وَحَبیبِه وَصَفیهَ وَحافِظِ سِرِه وَمُبَلغِ رِسالاتِه سِیدِنا وَ مَولانَا اَبِی القاسِمِ المُصطَفَی مُحَمَد صلی الله علیه وآله وسلّم وَعَلی آله الطَیِبینَ الطاهِرین المَعصُومینَ اَلهُداةِ المَهدیین وَالَلعنَ الدائم عَلَی اَعدائِهِم اَجمَعینَ ِاِلی قِیامِ یَومِ الدین

السلام علیک یا امیرالمومنین (ع)، السلام علیک یا صاحب الزمان(عج)

خشنودی مولایمان صاحب الزمان(عج) ،سلامتی رهبر عزیز و بزرگوارمان ، شادی روح امام راحل عظیم الشأن، شادی ارواح طیبه شهدا ، شادی ارواح مؤمنین و مؤمناتی که از ماه مبارک پارسال تا امسال ، از دنیا رفتند، سلامتی خودتان و خانواده و فرزندانتان اجماعاً صلوات.

جایگاه و اهمیت شب قدر:

اولا از همه شما برادران و خواهران که بارعایت مسائل بهداشتی در احیای شبهای قدر آن هم در جوار این امامزاده لازم التعظیم شرکت کردید، صمیمانه تشکر می کنم . از جناب حجت الاسلام والمسلکمین زمانیان و هیئت امنا وهمه دست اندرکاران نیز تشکر می کنم . امشب شب شهادت مولایمان امیرالمومنین علی (ع) ونیز شب قدرو شب نزول قرآن است. شبهای قدر بسیار ممتاز است ،در عظمت شب قدر همین قدر بس که خدای متعال از آن تعریف و تمجید می کندو خطاب به پیامبر می گوید: « لَیْلَةُ الْقَدْرِ خَیْرٌ مِنْ أَلْفِ شَهْرٍ» (1) یا رسول الله شما نمی توانی عظمت شب قدر را درک کنی مگر اینکه ما به شما یاد بدهیم. شب قدر شبی ست که ارزش آن از هزار ماه بالاتر است. ارزش احیا و عبادت در شب قدر از ارزش یک عمر (هشتاد سال) عبادت کردن ، ذکر خدا گفتن، قرآن خواندن و دعا کردن بالاتر است. شب قدر ،یک شب است ولی خداوند آن را در سه شب قرار داده است وشب قدر اصلی پنهان کرده است که اگر ما نتوانستیم از یک شب استفاده کنیم در شبهای دیگر بهره ببریم و محروم نشویم. این عظمت شب قدر است . حال چرا این قدر عظمت دارد؟ چون نزول قران در شب قدر بوده است تمام قرآن به یکباره در این شب بر قلب رسول خدا نازل شده است که به آن نزول دفعی می گویند : « إِنَّاأَنْزَلْناهُ فِي لَيْلَةٍ مُبارَكَةٍ .... »(2) منتهی یک نزول تدریجی هم بوده است که در طول 23 سال، قرآنی که یک جا نازل شده بود در مناسبت های مختلف به صورت تدریجی بر قلب رسول خدا نازل شده است .بنابراین عظمت شب قدر بخاطر رحمت خاص خدا، دستگیری وهدایت پروردگار است که چنین عظمت پیدا کرده است. در شب قدر ملائکه وجناب روح که اعظم ملائک است ، از آسمان به زمین می آیند تا اعمال ما انسانها را ثبت و ضبط کنند. و خواسته های مارابه خداوند برسانند . عظمت امشب خیلی زیاد است ومانند این است که ما پرونده ای را در دادگاه داشته باشیم و قاضی آن را به دست ما بدهد و بگوید خودت هرگونه که دوست داری پرونده ات را بنویس اگر خوب بنویسی محکوم نمی شوی ، پرونده دست خودت است می توانی فقط خوبی بنویسی. درشب قدرهم خداوند پرونده سرنوشت یکساله ما را به دست ما می دهدو می گوید تا سال آینده سرنوشت خودت را بنویس .اگر امشب را قدر ندانیدو به آن اهمیت ندهید بعدا پشیمان می شوید که ای کاش خوب می نوشتم .

امشب را خدا قرارداده است تا ما هرچه نیاز داریم داخل پرونده خودمان بنویسیم، خوشبختی می خواهیم بنویسیم ، سعادت دنیا و آخرت ، عاقبت بخیری، سلامت، اخلاق خوب، همسر خوب، مال زیاد، دعا برای سلامتی پدرومادر همه را می توان در این شب از خدا خواست، امشب را خداقرارداده است تا ما پرونده مان را به دست خودمان بنویسیم تا طلوع فجر و اذان صبح هم فرصت هست، ملائکه در زمین هستندو خواسته های مارا می نویسندو درنهایت همه پرونده ها را خدمت حضرت صاحب الزمان می برند وحضرت آنها را امضا می کند .اگر حج، کربلا و عاقبت بخیری می خواهید امشب وقتش است، اگر قرار باشد در سال آینده کسی فوت کند، امشب معلوم می شود . امشب را قدر بدانید امشب خیلی مهم است و خداوند پرونده خودمان را به ما داده است تا سرنوشت یکساله خودمان را بنویسیم و چون قرآن در این شب نازل شده است ، مایه رحمت و برکت است .برای امشب در مفاتیح الجنان دعاها و اعمالی ذکر شده است مثلا خواندن دعای مجیر و جوشن کبیر در این شبها سفارش شده است ، قران به سر گرفتن از اعمال امشب است که به خدا اعلام میداریم: خدایا ما خود را در پناه قرآن قرار داده ایم و به رسول خدا ، به امیرالمومنین قرآن ناطق و ائمه معصومین وبه حضرت صاحب الامر متوسل می شویم تا حاجات ماروا شود و اگر گره ای در زندگی داریم می خواهیم تا برطرف شود.

ما دراین شب به علاوه قرآن مجید، بزرگانی را مانند رسول خدا و ائمه معصومین وامام حسین را نزد خدای تبارک وتعالی واسطه قرار می دهیم . چون امام حسین همه هستی خودرا در راه خدا داده است و بنده خوب خداست با توسل به این بزرگواران گرهها باز می شود، این عظمت شب قدر است .

شب قدر، شب الگو گرفتن از زندگی امیرالمومنین (ع) :

از طرفی شب شهادت امیرالمومین هم هست ما هم که شیعه و دوستدار امیرالمومنین هستیم بنابراین باید اخلاق و شیوه زندگی حضرت را الگو خودقراردهیم اینکه اخلاق حضرت در منزل چگونه بوده است رفتارش با همسر و فرزندان چگونه بوده است ، حضرت زهرا چگونه با همسر رفتار میکرده است.امیرالمومنین علی(علیه السلام) فرمودند: «فوالله ... لا اغضبتنی و لاعصت لی امرا و لقد کنت انظر الیها فتنکشف عنی الهموم والاحزان »(3) سوگند به خدا که فاطمه علیها السلام هیچ گاه مرا خشمگین نکرد و در هیچ کاری از من سرپیچی ننمود . و من هرگاه به فاطمه علیها السلام نگاه می کردم، غم و اندوه از من زدوده می شد. زهرا(س) از قلب من باخبر بود و هیچگاه با من مخالفت قلبی نداشت ، من هم با او مخالفت نمی کردم. اگر حدیث کسا را مطالعه کنید خودش یک کلاس درس است و نحوه صحیح برخورد مادر با فرزند، برخورد زن با شوهر، برخورد دختر با پدر را آموزش می دهد.

شما که شیعه ودوستدار امیرالمومین هستید در زندگی خودتان به امیرالمومنین نگاه کنید با حرف درست نمی شود،اگر زن وشوهر دائما در خانه با هم دعوا داشته باشند ویا فرزندان با پدرومادر بحث داشته باشند، نمیتوان ادعا کرد ما علوی و فاطمی هستیم بنابراین ماکه پیرو امیرالمومنین هستیم باید اخلاق ما هم شباهت به امیرالمومنین پیدا کند دراین صورت خداوندهم ما را می بخشد. کسی که درخانه و جامعه بداخلااق باشد درروز قیامت با قیافه انسان محشور نمی شود. در زمان قدیم درماه مبارک رمضان عالمی به روستای ما سیریز آمد خیلی مرد خوبی بود، دائما اهل نماز ، روزه وذکر بود .ماهم پیش او قرآن و احادیث یاد می گرفتم. یک روزگفت عالمی دراصفهان هست که از دل انسانها خبردارد و قیافه واقعی همه را می بیند وبا یک نگاه می بیند باطن افراد چگونه است، من پیش او رفتم و گفتم قیافه من را چطور می بینی ؟گفت : قیافه ات را مثل پلنگ می بینم چون درخاته زیاد داد و فریاد میکنی این خو انسانی نیست و خوی حیوان است که دائم عربده می زند . امشب جای توبه است ،هرخطا و اشتباهی در طول این یکسال کرده اید به درگاه خدا استغاثه کنید خداراه را باز گذاشته است و فرموده است : «لَا تَقْنَطُوا مِن رَّحْمَةِ اللَّهِ» (4)از درگاه خدا ناامید نشوید ،من همه را می بخشم چون امشب شب نزول قرآن وشب نزول ملائکه و شب رحمت است . شب قدر بهانه ای است برای رفتن به درگاه خداوند و استغفار کردن در این شب توبه وانابه تصیم بگیریم از این به بعد پاک وخوب زندگی کنیم ، رفتار وگفتارمان علوی داشته باشیم. مهمترین خصوصیت اخلاقی امیرالمومنین این بود که عادل بود به فکر فقرا وضعفا بود گره از کارمردم باز می کرد.

داستانی از یتیم نوازی امیر المومنین حضرت علی (ع) :

روزی علی (ع) در عصر خلافتش ، در شهر کوفه عبور می کرد، چشمش به زنی افتاد که مشکی پر از آب بر دوش گرفته و به سوی خانه خود می برد، بی درنگ پیش آمد و مشک را از او گرفت و بر دوش خود نهاد تا آن را به خانه آن زن برساند. زن، علی (ع) را نشناخت، در مسیر راه علی (ع) احوال آن زن را پرسید . او گفت: علی بن ابیطالب (ع) شوهرم را به یکی از مرزها برای نگهبانی فرستاد، دشمنان او را کشتند، اکنون چند کودک یتیم از او بجا مانده، سرپرستی ندارند و من هم فقیر و تهی دست هستم،مجبور شده ام برای مردم کنیزی و خدمت کنم و مختصری مزد بگیرم و معاش خود وبچه هایم را تامین نمایم . علی (ع) مشک را تا خانه او برد و سپس با آن زن خداحافظی کرده و به خانه خود بازگشت، علی (ع) آن شب را بسیار مضطرب و نگران به سر آورد. صبح زود، زنبیلی را پر از طعام نمود و آن را بر دوش گرفته به سوی خانه آن زن حرکت نمود . حضرت علی (ع) به خانه آن زن رسید، در خانه را زد، زن گفت: کیست؟ علی (ع) فرمود: منم، همان عبدی که مشک آب تو را به خانه ات آوردم، در را باز کن که مقداری غذا برای بچه ها آورد . زن گفت: خدا از تو خشنود شود، و بین من و علی بن ابیطالب (ع) داوری نماید .

علی (ع) وارد خانه شد و به زن گفت: من پاداش الهی را دوست دارم، اینک اختیار با توست یا خمیر کردن آرد و پختن نان را به عهده بگیر و نگهداری کودکان را من بر عهده می گیرم، و یا به عکس . زن گفت: مناسب آن است که من آرد را خمیر کرده و نان بپزم و شما بچه ها را نگهداری و سرگرم کنید. علی (ع) این پیشنهاد را پذیرفت، در این میان، علی (ع) مقداری گوشت که با خود آورده بود پخت، و آن را همراه خرما و . . . به لقمه های کوچک درآورده و به دهان کودکان می گذاشت،هر لقمه ای که کودکان می خوردند، علی (ع) به هر کدام می فرمود: «پسرجان! علی بن ابیطالب را حلال کن .» خمیر حاضر شد، بانو به علی (ع) گفت: ای بنده خدا، تنور را روشن کن، علی (ع) برخاست و هیزم ها را در درون تنور ریخت و روشن کرد، شعله های آتش زبانه کشید، علی (ع) چهره خود را نزدیک شعله ها می آورد و می فرمود: «ذق یا علی! هذا جزاء من ضیع الارامل والیتامی » ای علی! حرارت آتش را بچش، این است کیفر کسی که بیوه زنان و یتیمان را از یاد ببرد و حق آنها را تباه کند .در این میان یکی از زنان همسایه به آنجا آمد و علی (ع) را شناخت، به آن زن گفت: وای بر تو! این آقا، امیرمؤمنان (ع) است .در این هنگام، زن، علی (ع) را شناخت و به پیش آمد و بسیار اظهار شرمندگی کرد و گفت: واخجلتا ای امیرمؤمنان که به مقام شامخ شما جسارت شد . علی (ع) فرمود: «بل واحیای منک یا امة الله فیما قصرت فی امرک » بلکه من از تو شرمنده ام ای کنیز خدا به خاطر اینکه در مورد تو کوتاهی کردم.(5) این شیوه زندگی امیرالمومنین بود. زمانی که حکومت دردست علی نبود و به دست کفاربود خیلی به علی سخت می گرفتند.می گفتند علی فقیر است ولی امیرالمومنین قناتهایی که حفر کرده بود و درآمدهایی که داشت را می فروخت که خرمنی از طلا و نقره میشد وهمه را درراه خدا انفاق می کرد ماهم تازنده هستیم خیرخواه باشیم وبه فقرا کمک کنیم هرکسی به اندازه توان خودش از فقرا دستگیری کند . درزندگی خوب باشید وبا اخلاق و رفتار خوب با خانواده ومردم جامعه رفتار کنید.پاک و سالم زندگی کنیم.

قبر امیرالمومنین سالها مخفی بود چون حضرت دشمنان خبیث زیادی داشتند . کسانی که امروزه شیعیان را سر می برند از نسل همان افراد هستند . وقتی حسنین از دفن امیرالمومنین برمی گشتند در راه در خرابه ای صدای ضعیفی راشنیدند، درآنجا پیرمرد نابینایی بود که مریض بود. از او سوال کردند اینجا چه میکنی ؟ آن فقیر گفت مردی بود که هرشب اینجابرای من غذا می آورد. به من رسیدگی میکرد ولی الان چندشب است به من سرنزده است .نشانی آن مرد راسوال کردندگفت زبان او دائما ذکر خدا بودو گویا در ودیوار با او ذکر می گفتند؛ گفتند او پدرمان علی بوده است که به شهادت رسیده است. ماداریم از دفن او برمی گردیم خواهش کرد مرا سرقبر او ببرید که این کارا کردند. امشب شب توسل ودعاست بعداز چندین روز روزه داری دلها پاک و آماده شبهای قدر است .

ان شاءالله از فیوضات شبهای قدر مخصوصا شماکه درکنار این امامزاده شهید هستید بهره مند شوید. الحمدالله کارهای خوبی در سالهای اخیر درجهت ساخت وسازامامزاده انجام شده است که جای تشکر از هیئت امنا و دست اندرکاران امر دارد، افتخار مردم زرند این است که این امامزاده داخل شهر است، ان شاءالله با کوشش همه همشهریان هرچه زودتر ساخت وساز آن تمام شودو حق این امامزاده ادا شود و حرمی درشان این امامزاده ساخته شود . بنده نیزهرچه درتوان داشته باشم به کار می گیرم تا کمک کنیم این بقعه معظم هرچه زودتر ساخته شودو حق این امامزاده بزگوار ادا شود.همانطور که می دانید ، حفظ اسلام ناب و شریعت ما از برکت ذریه رسول خداو ازبرکت همین امامزادگان است که به کشور ما آمدند و تبلیغ و صحبت کردندومامسلمان شدیم قبل از آن ایرانی ها زرتشتی و بعد از اسلام آوردن هم مذهب سنی راداشتندوبه برکت این بزرگواران و امامزادگان بود که ما شیعه شدیم.خیلی خون دل خوردندو زحمت کشیدند تا توانستند اعتقادات اشتباه مردم را تغییر بدهند واعتقاد درستی را جایگزین آن کنند.

خدایا به حق محمدوآل محمد عاقبت همه را ختم بخیر بگردان


پی نوشت:

1- سوره مبارکه قدرآیه 3

2- سوره مبارکه دخان ،آیه 3

3- بحارالانوار،جلد43، صفحه 134

4- سوره مبارکه زمر،آیه 53

5- مناقب آل ابیطالب، ج 2، ص 115 و 116 .http://yascms.ir/emam/gozaresh/ordibehesht140015.jpg

http://yascms.ir/emam/gozaresh/ordibehesht140016.jpg

http://yascms.ir/emam/gozaresh/ordibehesht140017.jpg

http://yascms.ir/emam/gozaresh/ordibehesht140018.jpg

http://yascms.ir/emam/gozaresh/ordibehesht140019.jpg

چاپ این نسخه درجه: 0.00   چند مرتبه به این پست امتیاز داده اند: 0 مرتبه

نظرات

تنها کابران عضو میتوانند نظر دهند.
 
 

New Page 1
 
 طراحی سايت توسط شهر الکترونیک کرمان  پشتیبان رسمی سیستم مدیریتی سایت ساز دریا طراحی شده است.