سيستم مديريت محتواي ياس/دفتر امام جمعه شهرستان زرند  

مطالب

خانه مشهور لیست اضافه

حضور وسخنرانی امام جمعه محترم در مراسم شب قدر بوستان شهید زرند

ارسال شده توسط: عرببازدید شده: 16 مرتبه
دسته: گزارش تصويريتاریخ: 1400.02.19
 
حضور وسخنرانی حجت الاسلام و المسلمین ابراهیمی در مراسم شب بیست سوم ماه مبارک رمضان و آخرین شب ازلیالی قدر در محل بوستان شهید زرند ودر جوار قبور مطهر دو شهید گمنام دفاع مقدس مورخه1400/02/15سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین ابراهیمی در مراسم شب قدر بوستان شهیدمورخه1400/02/15اَلحَمدُ اللِه رَبِ اِلعالَمینَ الصَلاة وَالَسلامُ عَلی عَبِداللِه وَ رَسُولِهِ وَحَبیبِه وَصَفیهَ وَحافِظِ سِرِه وَمُبَلغِ رِسالاتِه سِیدِنا وَ مَولانَا اَبِی القاسِمِ المُصطَفَی مُحَمَد صلی الله علیه وآله وسلّم وَعَلی آله الطَیِبینَ الطاهِرین المَعصُومینَ اَلهُداةِ المَهدیین وَالَلعنَ الدائم عَلَی اَعدائِهِم اَجمَعینَ ِاِلی قِیامِ یَومِ الدین

قال الله الحکیم فی کتابه : « قُلْ مَا يَعْبَأُ بِكُمْ رَبِّي لَوْلَا دُعَاؤُكُمْ» (1)

السلام علیک یا امیرالمومنین (ع)، السلام علیک یا صاحب الزمان(عج) ، السلام علیکم یا شهدا یا سعدا یا نجبا.

بنده هم به نوبه خود از حضور همه شما برادران وخواهران مکرمه تشکر و قدردانی می کنم، ان شاءالله امشب و در جوار قبور دو شهید گمنام دعاهای ما مورد اجابت درگاه پروردگار قرار بگیرد، از دست اندرکاران برپایی این مجلس که زمینه احیا را برای شما بزرگواران در چنین شب عزیز و بابرکتی فراهم کردند ، تشکر می کنیم.

ارزش واهمیت شب قدر:

برادران وخواهران ، امشب اخرین شب از لیالی قدر در سال جدید است. شب بسیار ارزشمندی است ؛ یک شب قدر به منزله هشتاد سال( یک عمر طولانی انسان ) است .چنانچه خداوند در قرآن می فرماید: « لَيْلَةُ الْقَدْرِ خَيْرٌ مِنْ أَلْفِ شَهْرٍ» (2) شب قدر از هزار ماه که تقریبا هشتاد سال می شود با ارزش تر است . سعادت و خوشبختی ، شقاوت و بدبختی ما امشب رقم می خورد . انسان مختار آفریده شده است و بادست خودش می تواند در چنین شبهایی خصوصا در شب قدر سعادت و خوشبختی خودش را ثبت و ضبط کند. در روایات ما آمده است : شب قدر خوشبو است و در این شب ملائکه به همراه جناب روح که اعظم ملائکه است از آسمان به زمین می آیند . درشب قدر خواسته ها و دعاهای ما و هرآنچه در طول یکسال قرار است برای ما رقم بخورد ، ثبت و ضبط می شود و این پرونده درخدمت حضرت ولیعصر(عج) قرار می گیرد. عظمت امشب بخاطر نزول قرآن است که موجب هدایت و رحمت خاص پرودگار است . خدای متعال می فرماید: : « قُلْ مَا يَعْبَأُ بِكُمْ رَبِّي لَوْلَا دُعَاؤُكُمْ» پیامبر به مردم بگو اگر دعا نکنیدو استغفار نکنید خدا هیچ اعتنایی به شما نخواهد کرد(1) امشب شب دعاست به خدا بگوییم هرچه بودیم امشب به درگاه تو پناه آورده ایم، در یکسال هرکجا رفتیم نشد ،خواسته ما برآورده نشد، خودت فرمودی: «ادْعُونِي أَسْتَجِبْ لَكُمْ ۚ» (3) بخوانید مرا تا استجابت کنم شما را .امشب در پناه قرآن و توسل به اهل بیت آن هم در جوار دو شهید گمنام که حتی از نام خود هم گذشتند حاجت خود را از خداوند بخواهیم زیرا مقدمات استجابت دعا فراهم است : هم شب قدر و شب نزول قرآن است .هم در جوار شهدای گمنام هستیم و هم احیا داریم ،همه چیز مهیاست پس آن خواست انسانی و دعای خالصانه و آن توسلات اثر می گذارد .

عظمت شب قدر در نظر رسول گرامی اسلام:

در روایتی از پیامبر گرامی اسلام نقل شده است: «مَنْ اَحْیا لَیْلَةَ الْقَدْرِ حُوِّلَ عَنْهُ الْعَذابُ اِلَی السَّنَةِ الْقابِلَةِ » (4) هر کس شب قدر را احیا بدارد ، تا سال آینده عذاب از او برداشته می‏شود. خداوند را شاکریم به ما توفیق دعا و روزه و تلاوت قرآن و توفیق شب احیای قدر را به ما اعطا نمود . حال در این شب از خداوند چه بخواهیم؟ کدام از ما یک خواسته ای دارد . در این شب خداوند ندا می دهد که آیا فقیری هست که بی نیاز کنم، مریض هست تا ببخشم و گناهکاری هست تا بیامرزم؟ مانند این می ماند که قاضی دادگاه بگوید این قلم و پرونده دراختیار شما،خودت پرونده ات را بنویس. ما نیز در شب قدر، می توانیم سرنوشت یکساله خود را هر طور که دوست داریم، بنویسیم. همه ما حاجتهایی داریم ، ولی به نظر من در شب نزول قرآن ، مهمترین دعا این است که از خدا بخواهیم ما را تابع قرآن و پیرو عترت و اهل بیت قرار بدهد؛ دو چیز را واسطه قرار بدهیم : قرآن و اهل بیت و بگوییم: خدایا مارا حافظ قران و اهل بیت بدار، خدایا مارا رهرو راه قرآن و اهل بیت قرار بده. خدایا ما ونسل مارا تا قیام قیامت فدایی قران واهل بیت قرار بده. قدر امشب را بدانید آخرین شب قدر امسال است. ان شاءالله همه شما برادران و خواهران در پناه قرآن و دعاهای اهل بیت خوشبخت شوید. ان شاءالله امام زمان از همه ماراضی و خشنود باشند وسلام ما در پاکتی از نور و از جوار شهدای گمنام به حضرت ولیعصر(عج) تقدیم شود .

وصیت وتوصیه های امیرالمومنین(ع) در شبهای قدر:


چند جمله از وصایای امیرالمومنین را خدمت شما شما روزه دارن و تلاوت کنندگان قرآن عرض می کنم. ( توصیه شده است در این ایام بیشتر به سخنان امیرالمومنین توجه داشته باشیم). امیرالمومنین (ع) می‌فرمایند: « وصیکما وجمیع ولدی ومن بلغه کتابی » شما و همه فرزندانم و کسانم و آن را که نامه من بدو رسد, سفارش می کنم « بتقوی اللّه ونظم امرکم و صلاح ذات بینکم » به ترس از خدا و نظم در کارها و آشتی با یکدیگر «فانّی سمعت جدّکما (ص) یقول »من از جدّ شما (ص) شنیدم که می فرمود: « صلاح ذات البین افضل من عامة الصلوة و الصیام»آشتی دادن میان مردم بهتر است از نماز و روزه سالیان. حضرت توصیه می کنند به باز کردن گره ها ،ایجاد دوستی و برطرف کردن دشمنی ها، آشتی دادن دو خانواده ، در این حالت است که زندگی ها روبراه می شود و این امور از یکسال نماز و روزه با ارزش تر است. همین طور می فرمایند: « الله الله في الايتام » « الله الله في جيرانكم» « الله الله في الفقراء والمساكين» و سفارش ایتام و همسایگان و فقرا و نیازمندان را می کنند. رسیدگی به ایتام بسیار مهم است؛ چنانچه در روایتی رسول خدا(ص) درمورد کسانی که سرپرستی یتیم را برعهده می گیرند، می فرماید: « انَا و كافِلُ الیَتیمِ كَهاتَینِ فی‌الجَنَّةِ اِذا اتَّقَی الله عزَّوجَلَّ (و اَشارَ بِالسَّبّابَةِ وَ الوُسطی) » (5) من (فردا) با سرپرست یتیم در بهشت (مانند دو انگشت سبّابه و میانه) درکنار هم خواهیم بود. به یتیم و فقیر کمک کنیم. بهر حال همه ما روزی از دنیا خواهیم رفت و یتیم هایی از خود برجا خواهیم گذاشت، اگر به یتیم مردم رحم کنیم خضر راهی پیدا خواهد شد دست یتیم مارا بگیرد . رسول خدا(ص) در این باره می فرمایند: « تَحنَّنوا علی اَیتامِ النّاسِ یُتَحنَّنْ علی ایتامِكُم » بر یتیمان مردمان تَرحّم کنید تا بر یتیمان شما ترحم نمایند. (6) در ادامه حضرت در وصیت خود به حسنین می فرماید: « الله الله في القرآن» « وَ عَلَیْکُمْ بِالتَّوَاصُلِ » صله رحم بجا آورید. در ایام کرونا می توانید حتی با تلفن از دوستان و اقوام احوالپرسی کنیدو صله رحم بجا آورید و « وَ التَّبَاذُلِ » توصیه به بخشش دارند اینکه اهل بخشش باشید.« وَ إِیَّاکُمْ وَ التَّدَابُرَ وَ التَّقَاطُعَ » مبادا از هم روى گردانید، و پیوند دوستى را از بین ببرید(7). امشب از هرکسی که به شما بدی کرده است، گذشت کنید تا خدای متعال از ما بگذرد .سعی کنیم باهرکس که قهر هستیم آشتی کنیم تا زندگی ها به برکت این شبها روبراه شود.

دشمن ستمگر ویاور ستمدیدگان باشید:

روز قدس را هم در پیش داریم ، استکبار و صهیونیستها چه بخواهند چه نخواهند سرنوشت آنها نابودی است وآنها محکوم به شکست هستند. امیرالمومنین(ع) در همین وصیت نامه می نویسند: « کُونَا لِلظَّالِمِ خَصْماً وَ لِلْمَظْلُومِ عَوْناً »(7) دشمن ستمگر و یاور ستمدیده باشید. ظالمان چه کسانی هستند؟ کسانی که هشت سال جنگ را برما تحمیل کردند و این دو شهید عزیز گمنام هم به خاطر ظلم استکبارجهانی و صهیونیست ها به شهادت رسیدند. دشمنان مسلمانان کشورهای عراق، یمن، سوریه ،فلسطین ،افغانستان را به خاک وخون کشیدند . هدف آنها ایران بود که به لطف مقام معظم رهبری و چشمان بیدار بزرگانی چون حاج قاسم سلیمانی این توطئه ها از کشور مابرداشته شد.

سخنان ناجوانمردانه اخیر وزیر امور خارجه:

این روزها مصاحبه وزیر امور خارجه را شنیدید که روایت خوبی نداشتند ،خلاصه حرف او این بود درکشور ما دو گروه هستند یک گروه دنبال اصلاح هستندو یک گروه جنگ طلب هستندو همیشه انهایی که دنبال اصلاح هستند تسلیم جنگ طلب ها شدند . درحالیکه این نیست واقعا اگر مدافعان حرم نبودند زن و فرزندان ما قربانی دست داعش می شدند، همان داعش که تا تهران هم آمد . داعشی که بچه های شیعه را سرمی برید. فکر نکنید داعش یک نیروی ضعیف بود خیر آنها سالهای سال، آموزش دیده بودندو مدرن ترین سلاح های روز را در اختیار داشتند و بسیار پیشرفته بودندبه هر کجا که وارد می شدند ورود آنها با رعب و وحشت ، سربریدن ، تجاوز به زن و ناموس شیعیان همراه بود، مدافعان حرم بودند که کشور را حفظ کردند ،آنها جنگ طلب نبودند بلکه مدافع بودند. شهید سلیمانی مدافع بود.

توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری در انتخاب فرد اصلح:

انتخابات را در پیش داریم ، در انتخاب خود خدا رادرنظر بگیرید. به نظر من مهمترین راه؛ فرمایش مقام معظم رهبری است که فرمودند: اگر دولت جوان حزب الهی روی کار بیاید ، مشکلات کشور حل خواهد شد، ان شاءالله . دولتی را انتخاب کنید که کارآمد و توانمند باشد و در مقابل دشمنان ایستادگی داشته باشد. امروز کتاب های زیادی از مذاکره کنندگان قبل و بعد چاپ شده است و در فضای مجازی هم موجود است، هرکجا ما ایستادگی کردیم، بُرد کردیم. به فرمایشات مقام معظم رهبری توجه داشته باشیم تا گره باز شود و مشکلات حل شود. البته بدانید آینده این انقلاب درخشان است،ان شاءالله ناخدای این کشتی، کشتی را از امواج عبور می دهدو به سلامتی به ساحل نجات می رساند. شاید بحث واختلافی در کشتی باشد ولی ناخدای کشتی راه را درست انتخاب می کند و مسیر صحیح را می پیماید واین پرچم ان شاءالله به دست صاحب ما قرار می گیرد این حتمی است ان شاءالله. رسول اکرم (ص) می فرماید: «یخرُجُ ناسٌ مِنَ المَشرِقِ فَیوَطِّئونَ لِلمَهدی سُلطانَه »(8)مردمی از شرق زمین (ایران) قیام میکنند و زمینه را برای حرکت جهانی مهدی [عج] فراهم می سازند. مردم ایران زمینه سازان ظهور هستند. از همه شما بزرگواران صمیمانه تشکر میکنم واز همه شما التماس دعا دارم ، بهترین دعا دراین شب دعای فرج امام زمان است.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته


پی نوشت:[color=#940F04]

1- سوره مبارکه فرقان ، آیه77

2- سوره مبارکه قدر ،آیه 3

3- سوره مبارکه غافر، آیه 60

4- بحار الانوار، ج 95، ص 145

5- تفسیر نورالثقلین، ج ٥، ص ٥٩٧

6- دُرج‌گهر، ص ٤٥

7- نهج البلاغه ، نامه 47

8- سنن ابن ماجه، ج 2، ص 1368، ب 34، ح4088؛ کنز العمال، ح 38657؛ الزام الناصب، ج 2، ص 14


http://yascms.ir/emam/gozaresh/ordibehesht140024.jpg

http://yascms.ir/emam/gozaresh/ordibehesht140025.jpg

چاپ این نسخه درجه: 0.00   چند مرتبه به این پست امتیاز داده اند: 0 مرتبه

نظرات

تنها کابران عضو میتوانند نظر دهند.
 
 

New Page 1
 
 طراحی سايت توسط شهر الکترونیک کرمان  پشتیبان رسمی سیستم مدیریتی سایت ساز دریا طراحی شده است.